Zmiany w życiu mogą przerażać, zwłaszcza, jeśli dzieją się niezależnie od nas, jednak do każdej sytuacji warto podchodzić, jak do ciekawego wyzwania. Nie inaczej jest przy poszukiwaniu nowej pracy. Niezależnie od tego, czy robimy to z konieczności, czy z własnego wyboru, sam proces szukania nowego zatrudnienia będzie dla nas mniej stresujący, jeśli podejdziemy do niego z głową i odpowiednim nastawieniem.
Jak możemy znaleźć pracę i jakich błędów warto unikać? Oto kilka naszych porad!
Porzuć szukanie na oślep
Czasem odpowiedzenie na kilkadziesiąt aplikacji, które niekoniecznie związane są z naszymi zainteresowaniami czy kompetencjami wydaje nam się jedynym słusznym rozwiązaniem – przecież zwiększa naszą szansę na to, że ktoś nam odpowie i zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście można tak podejść do tego tematu, jednak jest to czasochłonne i często demotywujące, a co najważniejsze – wcale nie zwiększa naszej szansy na to, że znajdziemy dobrze dopasowaną do siebie pracę.
O wiele łatwiej jest wykonać dużą selekcję już na samym początku i odpowiadać na ogłoszenia, które odpowiadają naszym kompetencjom i planom zawodowym. Mniej ogłoszeń pozwoli nam lepiej się zaprezentować (poprzez przygotowanie przemyślanego listu motywacyjnego), a także sprawi, że nie zniechęcimy się tak szybko w naszych poszukiwaniach.
Dobre dokumenty aplikacyjne
Jeśli nasze CV czy list motywacyjny będą nieadekwatnie reprezentować nas, jako przyszłych pracowników, o dobrą posadę może być nam ciężko. Warto popracować nad naszymi dokumentami aplikacyjnymi, by były one jak najbardziej odpowiednie dla rekruterów. W internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek, jak poprawnie skonstruować CV czy list motywacyjny – skorzystajmy z nich, gdyż zwiększy to naszą szansę na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.
Pamiętajmy, by w CV unikać kłamstw czy koloryzacji prawdy. Takie rzeczy mogą bardzo szybko skompromitować nas w oczach rekrutera oraz przyszłego pracodawcy.
Bądź przygotowany
Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap rekrutacji i warto dobrze się do niej przygotować! Podstawą jest poznanie firmy, u której staramy się o zatrudnienie, a dobrym sposobem na to jest zrobienie researchu na stronie firmy. Na rozmowie padną pytania o naszą znajomość samej firmy, jak i motywację do pracy na danym stanowisku oraz nasze atuty i wady – przygotujmy się do odpowiedzi na te pytania jak najlepiej.
Na rozmowie warto unikać negatywnych opinii na temat poprzedniego pracodawcy, gdyż w tym momencie nie ma to znaczenia, a może jedynie przedstawić nas w złym świetle. Podobnie wszelkie pytania o zwolnienia, urlopy czy wysokie wynagrodzenie warto zostawić na później – na rozmowie pokażmy, że jesteśmy zmotywowani do pracy i chcemy stawiać czoło nowym, ciekawym wyzwaniom. Zaangażowanie to podstawa!
Nie stój w miejscu
Czasem znalezienie nowej pracy, która będzie satysfakcjonowała, może potrwać. Nie warto jednak stać bezczynnie w miejscu – czas przerwy zawodowej możemy wykorzystać do zdobywania nowych doświadczeń i zwiększania swoich kwalifikacji, co z pewnością przełoży się na nasz sukces na rynku pracy. Obecnie znajdziemy wiele ciekawych kursów, książek czy seminariów, które okażą się w tym pomocne.
Jeśli mamy niewielkie doświadczenie zawodowe, staż czy wolontariat są najlepszymi sposobami na zdobycie go. Dodatkowo unikniemy przerwy w życiorysie, która rzadko kiedy wypada korzystnie. Bycie proaktywnym przy poszukiwaniach pracy i zwiększaniu swoich kwalifikacji zawsze będzie procentowało w przyszłości. Taka postawa sprawi, że w każdym wieku będziemy w stanie zaproponować coś wartościowego przyszłemu pracodawcy.