Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dla kandydata szansa na zaprezentowanie swojej osoby w jak najlepszym świetle. Sama rozmowa to najważniejszy etap w procesie rekrutacyjnym, dzięki któremu nasz potencjalny pracodawca może zdecydować, czy to właśnie my najlepiej sprawdzimy się w szeregach jego firmy. To także doskonała okazja dla nas do bliższego zapoznania się z ofertą pracy, a uczynić możemy to, zadając pytania.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjne są ważne i powinny się pojawić nie tylko ze strony rekrutera. Nie bez powodu rozmowę kwalifikacyjną nazywa się właśnie rozmową. Biorą w niej udział dwie strony i dla dobra obu z nich, spotkanie takie warto wykorzystać w pełni. Kandydat powinien dbać o swoje dobro i jak najlepiej poznać firmę, do której aplikuje, by dowiedzieć się, czy chce związać z nią swoją przyszłość. Wreszcie, pytania to oznaka zaangażowania, a także szansa na wyróżnienie się nieco z tłumu kandydatów, którzy jak najszybciej chcą opuścić spotkanie z rekruterem. Zadanie kilku pytań będzie działało na naszą korzyść.
O co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
- Jak wygląda typowy dzień osoby na tym stanowisku?
To proste pytanie, które daje nam bardzo dobry obraz tego, jak będzie wyglądał zakres naszych obowiązków i czego oczekuje od nas przyszły pracodawca. To niezwykle istotne, by dowiedzieć się na etapie rekrutacyjnym, na czym dokładnie będzie polegała nasza praca. Dzięki temu mamy szansę uniknąć niepotrzebnych rozczarowań już po jej rozpoczęciu. Pytanie to możemy połączyć z pytaniem o zespół, do którego mamy trafić, a także o sposób ewaluacji zawodowej na tym stanowisku.
- Jakie plany i wyzwania stoją przed firmą oraz działem, do którego aplikuję?
Pytanie o plany firmy oraz działu pokazują, że jesteśmy realnie zainteresowani danym stanowiskiem i chcemy jak najwięcej dowiedzieć się o firmie. Każdy z nas lubi czuć się wyjątkowo i dotyczy to również pracodawców – pytajmy zatem o firmę. To pytanie pozwoli nam również ocenić, czy ta ścieżka kariery nas interesuje.
- Jakie są perspektywy na awans na tym stanowisku?
To również ważne pytanie z perspektywy kandydata, gdyż daje nam odpowiedź na to, czy w danej firmie otrzymamy szansę na rozwój. Pytanie to pokazuje również nasze zaangażowanie i wskazuje rekruterowi, że cenimy siebie, jako pracowników i chcemy dbać o swoją przyszłość. Czyni to z nas cennych członków zespołu, którzy będą proaktywni i będą wnosić realną wartość do życia firmy.
- Jaka kultura/atmosfera panuje w firmie?
Nie tylko samo stanowisko, ale również atmosfera w miejscu pracy będzie składała się na nasze zadowolenie. Pytanie o kulturę w firmie jest istotne, gdyż pozwala nam ocenić, czy odnajdziemy się w takim środowisku, jakie panują w firmie zwyczaje, czy jest to miejsce bardziej rodzinne czy może przeważa w firmie formalność w kontaktach.
- Co wyróżnia Państwa, jako pracodawców?
To pytanie da nam informacje na temat dodatkowych benefitów, jakie wypływają z pracy na danym stanowisku. Dajemy również pracodawcy szansę, na przedstawienie firmy i wartości w niej panujących, które będą dobrą wskazówką dla nas przy podejmowaniu decyzji o chęci zatrudnienia się w danej firmie.
- Jak wygląda dalszy proces rekrutacji?
Na koniec warto dowiedzieć się również, kiedy i w jaki sposób otrzymamy wiadomość o wynikach rekrutacji oraz czy są jeszcze jakieś kroki (a jak tak, to jakie) w procesie rekrutacyjnym. To da nam dobry obraz sytuacji i pozwoli zakończyć spotkanie z jasnymi instrukcjami.
Podsumowując
Nie bójmy się pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Może nam to tylko pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Pytania przygotujmy jeszcze przed spotkaniem i pamiętajmy, że po drugiej stronie również siedzi człowiek. Rekruter szuka osoby kompetentnej i otwartej, a nic nie pokazuje tak naszej otwartości, jak rozmowa.